Arvid Pettersen

(Norge, Född 1943)
Arvid Pettersen
(Norge, Född 1943)

ARVID PETTERSEN, akvarell och blyerts på papper, ej signerad..

Geometrisk figur. Bladstorlek 31 x 23 cm.

Fläckar. Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galleri Lars Bohman, Stockholm

Nominerad till Carnegie Art Award 1999.
1985 visades norske Arvid Pettersens verk på Moderna Museet i Stockholm.
Framlidne konstsamlaren Fredrik Roos tillhörde en av Arvid Pettersens beundrare och samlare i Sverige.
Arvid Pettersen bor och arbetar i Bergen och Oslo och var 1993-2003 professor vid State Academy of Art, Oslo. Sedan 1990-talet har han gjort ett flertal resor i Afrika och influerats av konst och konstnärer han mött i huvudsakligen Botswana och Zimbabwe.

Se Arvid Pettersen i Moderna Museets utställningskatalog: ”Fem års inköp och gåvor till Moderna Museets samlingar 1980-1985” (Utställning, Moderna Museet april-september 1985)

Utropspris
3 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962