Louis Vuitton

Modehusets Louis Vuittons signaturmönster med gyllene monogram är synonymt med det sofistikerade resandet och parisisk elegans. År 1854 etablerade Louis Vuitton sin atelje i Paris på Rue Neuve des Capucines. Detta var under en tid då oceanångare och tåg var vanliga fortskaffningsmedel. Resandet – likväl som Louis Vuittons företag – kom att blomstra. LV koffertar var inte enbart en statussymbol utan även ett praktiskt inköp; väskorna var vattentäta för att förhindra skador på deras innehåll. Först år 1896 kom det första LV mönstret att pryda resväskorna. Det sammankopplade L:et med V:et i ett upprepande mönster som formgavs av Louis Vuittons son, Georges Vuitton, år 1896 för att marknadsföra deras blivande varumärke. 120 år senare är monogrammet ett av de mest igenkännliga i hela världen.

Läs mer om kollektionerna i temaauktionen här >

Välkommen att utforska en temaauktion med väskor från ett av världens äldsta modehus – Louis Vuitton.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

333. Svante Skogh, fåtölj, "nr 915", AB Hjertquist & Co, Nässjö, 1950-60-tal.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
Aktuellt bud:
17 000 SEK