Oval ställning i trä, på kulfötter och med grepe i silver, fyra glasflaskor med silverproppar. Propparna invändigt förgyllda, med pärlstav samt krönande blomma. Propparna med mästarstämpel. Ställningens mått 27,5 x 21 cm.
Två mindre behållare saknas ur stället. Flaskorna med skador.