Diedrich Schvart, bordsurtout för fyra flaskor, Karlskrona 1796.

Oval ställning i trä, på kulfötter och med grepe i silver, fyra glasflaskor med silverproppar. Propparna invändigt förgyllda, med pärlstav samt krönande blomma. Propparna med mästarstämpel. Ställningens mått 27,5 x 21 cm.

Två mindre behållare saknas ur stället. Flaskorna med skador.

Utropspris
6 000 SEK