MATSERVIS, 76 delar, flintgods, "Bengali, röd", Rörstrand, 1948-1956.

18 mattallrikar, 24,5 cm. (1 med nagg, 2 med spricka).
16 mindre tallrikar, 21 cm. (1 med stjärnspricka, 1 med nagg och kantpricka).
17 assietter, (1 med nagg, 1 med sprickor).
12 djupa tallrikar, 24,5 cm.
2 salt och pepparkar.
Smörknivsställ.
Såsbåt, längd 21,5 cm (nagg).
Kanna, höjd 15,5 cm.
5 uppläggningsfat, längd 24-40,5 cm.
3 skålar, längd 22-29 cm (1 med smärre nagg).

Slitage, krackelyr. Fåtal med sprickor och nagg.

Utropspris
2 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

400. Domenico Bianchi, "Globe".
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
Fair warning
55 000

ditt bud
Aktuellt bud:
55 000 SEK