Saltkar, 2 st, silver, ett Johann Jacob Rösch, Nürnberg (v.1764-1807) och ett otydlig mästarstämpel, Augsburg 1777-1779.

Ett med invändig förgyllning. Ovala, på helslagen fot med knäckar. Längd 9 cm och 9,5 cm, vikt 40 gram och 75 gram.

Slitage, små bucklor.

Utropspris
6 000 SEK