TERRIN med LOCK, samt SERVERINGSFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, längd på fat 33 cm. Längd på terrin ca 33 cm.

Lock med lagningar och sprickor. Slitage, mistor, bränningssprickor.

Utropspris
3 000 SEK