Konfektskål, silver, dubbelslagen mästarstämpel EM, troligen Erik Monrad Köpenhamn 1760-tal. Rokoko.

Oval, profilerad med svängda knäckar, på tre volutformade fötter. Undertill minnesgravyr och initialer. Längd 13 cm, vikt 124 gram.

Lätt slitage.

Utropspris
5 000 SEK