CG Hallberg, tazza/uppsatsskål, silver, Stockholm 1883. Nyrenässans.

Delvis förgylld. Hög, rikt dekorerad fot med parställda bevingade hermfigurer. Undertill minnesgravyr. Höjd 39 cm, diameter 30 cm, vikt 1245 gram.

Något sned, lätt slitage.

Utropspris
12 000 SEK