GLASSERVIS, 74 delar, "Junior", Kosta.

Slipad, blästrad samt förgylld dekor. Kvadratisk fot. Bestående av:
12 vin/champagneglas, delvis gröntonad glasmassa, 19,5 cm (2 ben med smärre nagg, 1 fot med smärre nagg).
12 vinglas/kupor, 12 cm (1 med obetydlig nagg under kupan).
12 vinglas, 13,5 cm.
12 sherryglas, 11,5 cm.
12 starkvinsglas 9 cm (1 med fotnagg).
13 selterglas, 9 cm.
1 karaff med lock, 32 cm.

Slitage, repor. Fåtal med nagg.

Utropspris
20 000 SEK