Vilhelm Holmgren

(Sverige, 1863-1943)
Vilhelm Holmgren
(Sverige, 1863-1943)

VILHELM HOLMGREN, olja på pannå, signerad V.H.

"Motiv från Busholmen". 19 x 27 cm.

Dekorerade 1889 den svenska paviljongen på världsutställningen i Paris. Engagerades också för restaureringen av Konseljsalen på Stockholms Slott och han var en av flera stora konstnärer som dekorerade Hallwylska palatset i Stockholm. Studerade för Fernand Cormon, Ferdinand Humbert och Jean-Antoine Injalbert i Paris och valdes ut till Parissalongen både 1905 och 1906, då han erkändes som konstnär internationellt. Flera paralleller finns med tio år äldre konstnärskollegan Carl Larsson. Båda hade en svår barndom, båda bestämde sig tidigt för att bli konstnärer, reste till Paris och målade i en internationell anda med sikte på den så betydelsefulla Salongen, och båda kom sedan att bli skildrare av familjelivets idylliska tillvaro.

Smärre slitage.

Utropspris
3 000 SEK