Vilhelm Bjerke-Petersen

(Danmark, 1909-1957)
Vilhelm Bjerke-Petersen
(Danmark, 1909-1957)

VILHELM BJERKE-PETERSEN, olja på pannå, signerad v.b.p.

Landskap. 31 x 41 cm.

Dansk-svensk surrealistisk bildkonstnär, formgivare, keramiker och grafiker, som studerat på Konstakademien i Oslo och på Bauhausskolan i Dessau, Tyskland, där han undervisades av Vassily Kandinsky och Paul Klee, som var professorer där. Var senare med i danska konstnärsgruppen Linien. Utställningar i bland annat Köpenhamn, London, New York och Paris.
Inledde 1951 ett samarbete med Rörstrands Porslinsfabrik. Erhöll också Guggenheim stipendiet och gick efterhand över till ett plangeometriskt måleri. Han skrev artiklar och konstböcker: Surrealismen 1934 och Surrealismen billedverden 1937. Representerad på flera museer globalt, i Sverige bland annat på Göteborgs Konstmuseum, Nationalmuseum i Stockholm och Moderna Museet.

Ställvis slitage. Skrapmärken. Smärre färgbortfall.

Utropspris
8 000 SEK