TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

En djup, oktogonal med dekor av double peacock, diam c:a 22 cm.
En rund med hind, diam 23 cm.
En rund med dekor av vaktlar, diam 22 cm.
En oktogonal med vattenbufflar, diam 21 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre nagg. En med spricka (vakteldekor).

Utropspris
5 000 SEK