SERVISDELAR, 31 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, bestående av:
6 tallrikar, med motiv av antikviteter, fladdermöss med blommor och växter inom trädgårdsmiljö, diameter ca 24 cm (en med kantsprickor, två med kantspricka, nagg).
Tre med motiv av bananlöv, figurer och fjärilar i flodlandskap, diameter 23,5 cm (två med spricka, nagg).
Tre udda, en med motiv av flodlandskap, en med figurer i trädgårdsmiljö, en med djur och insekter i naturmiljö, diameter 23-24 cm (tallrik med flodlandskap med kantspricka).

Djupa tallrikar, bestående av:
Fyra med motiv av växter, blommor, diameter ca 23,2 cm (en med kantspricka, nagg, bränningssprickor).
Två med motiv av antikviteter i naturmiljö, diameter 22,5 cm.
Två udda, en med motiv av blommor och växter, en med flodlandskap, diameter 23-23,3 cm (nagg).

Bärtallrikar, bestående av:
5 snarlika, med motiv av flodlandskap, figurer och pagodas, diameter ca 16 cm (en med kantspricka, en med ifyllda nagg samt spricka, en med kantspricka. Nagg).
2 st, med motiv av påfågel i trädgårdsmiljö, diameter 16,5 cm (nagg).
2 st, med motiv av pagodas i flodlandskap, diameter 16,8 cm (båda med kantsprickor, samt nagg).
Två udda, med motiv av flodlandskap och pagoda, diameter 16 cm (nagg, en med kantspricka).

Slitage, mistor, bränningssprickor. Flera med sprickor. Flera med nagg. Några ifyllda nagg.

Utropspris
10 000 SEK