PORSLINSFÖREMÅL, 14 delar, porslin. Qingdynastin samt Japan, samt Kina, 1900-tal.

Bestående av:
1 stor urna med lock, sent 1800-tal, i underglasyrblått, med motiv av figurer i landskapsmiljö, total höjd 35 cm (limrester på undersidan).
1 tallrik, kraakmodell, med motiv av blommor, diameter 21 cm (nagg).
1 tallrik, Qianlong, i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, diameter 22,5 cm (nagg).
1 bricka, Japan, 1900-tal, med motiv av natur, blommor, växter, mått 21,5 21,5 cm.
1 tallrik, Kina, 1900tal, med motiv av figurer inomhus, med Yongzhengs märke. Diameter 18,5 cm.
1, sent 1800-tal, med motiv av antikviteter i famille rosefärger, diameter 18,5 cm.
1, Qianlong, i famille rosefärger, med motiv av figurer, diameter 14 cm (nagg samt spricka).
1 skål, i famille rosefärger, sent 1800-tal, med motiv av fjärilar, diameter 9 cm.
4 skedar, sent 1800-tal/tidigt 1900-tal, med motiv av blommor, fåglar, landskap och drakar.
2 mindre fat, sent 1800-tal, i famille rosefärger, med motiv av fjärilar, diameter 7 cm.

Slitage, mistor, bränningssprickor. Flera med nagg, fåtal med spricka.

Utropspris
2 500 SEK