SKÅL med LOCK och FAT, grön sten samt kopperlegering. Tibet, 1800-tal.

Dekor av buddhistiska emblem på fatet. Diameter på skål 10 cm. Diameter på fat 12,5 cm.

Slitage, bucklor, sten med sprickor, smärre nagg.

Utropspris
3 000 SEK