DJUPA TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Qingdynastin, Kanton, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer i palatsmiljö. Med vapnet av Alexander Cosby Jackson, Ceylon. Diameter 25 cm.

Slitage, med metallupphängning. Mistor.

With the crest of Lieutenant General Alexander Cosby Jackson, one time Second in Command of the Island of Ceylon. This service was probably ordered in 1819 after a fresh Grant of Arms was made in that year.

Utropspris
4 000 SEK