VAS samt URNA, keramik. Mingdynastin (1368-1644).

Glaserade gods, en i underglasyrblått samt en celadonfärgad, höjd 5,5-13,5 cm.

En troligen sjöfynd. Ifyllda nagg. Metallinläggningar. Slitage, mistor. Sprickor på vasen.

Utropspris
2 000 SEK