1181119
SERVERINGSFAT, SKÅLFAT, ett par, samt SKÅLAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Serveringsfat, skÅlfat, ett par, samt skÅlar, ett par, kompaniporslin. qingdynastin, qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap. Diameter på fat 21,5 cm. Diameter på skålar 11 cm. Längd på fat 39,5 cm.

Slitage, mistor. Skålfat med lagningar. Skålar med sprickor och lagningar.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Utropspris
2 000 SEK