TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Bestående av:
2 tallrikar i underglasyrblått, med motiv av antikviteter, blommande trädgård, diameter 23 cm (nagg).
3 med dekor i imarifärger, motiv av växter, diameter 22,5-23 cm (1 med omfattande skador).
1 i famille rosefärger, med motiv av tranar och blommor, diameter 22 cm (kantlagningar och sprickor).

Slitage, fåtal med skador.

Utropspris
2 000 SEK