Madeleine Pyk – en samling F769

RÖKELSEKAR med LOCK, vitmetall och sten. Mongolien, 1900-tal.

Cirkulär med driven dekor. Knopp med nefrit. Med inläggningar. Fyra inlagda plaketter i nefrit. Två hänklar i form av buddhistiska lejon. Total höjd med ställ ca 50 cm.

Slitage, bucklor, märken, repor, smärre lagningar.

Utropspris
4 000 SEK