FÄRGTRÄSNITT, två stycken. Japan, 1800-tal.

En okänd konstnär, del av triptyk, med motiv av figurer i stadsmiljö. Bildmått 35x22,5 cm.
Andra Utagawa Kunisada, View of Nissaka, från Fifty Three stations of the Tokaido Road, 25,3x18,3 cm.

Ej examinerade ur ram. Skador.

See similar at Tokyo Digital Museum, 90203070.
Museum of Fine Arts Boston 11.19880, 11.35877.
Austrian Museum of Applied Arts, BI 29178-26.
Honolulu Museum of Art, 07697.

Utropspris
1 500 SEK