MATTA, semiantik Baotou, Kina, ca 166-167,5 x 103 cm.

Brokadmönstrad botten i två blå nyanser med en stor och fyra mindre kartuscher med polykroma figurscener och landskap. Mörkblå huvudbård med pioner och geometriska figurer.

Något slitage, smutsig, fläckar, lagningar. Sidorna med smärre trampveck.

Utropspris
3 000 SEK