MATTA, antik Kina, sen Qing dynasti, ca 311 x 186,5 cm.

Persikofärgad botten med lejonhundar och valpar, blommor, gräs och bård med eviga knuten i olika blå nyanser och benvitt. Persikofärgad huvudbård med olika brokadmönster och symboler.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar.

Utropspris
4 000 SEK