JULSERVIS, 62 delar porslin, "God Jul"/ "Old Gustavsberg", Rörstrand, 1900-talets senare del.

Dekor av granbård, tomtar och texten "God Jul". Handmålad. Stämplade.
14 mattallrikar 25 cm
14 djupa tallrikar 22 cm
14 assietter 20 cm
6 sillkrukor 12 cm
4 saladjärer längd 23 cm
4 ljusstakar, höjd 12 cm.
3 skålar 13 cm.
Görtskål 23 cm.
Skinkfat längd 42 cm.
Tillbringare höjd 14 cm.

Broschyr medföljer.

Minimalt slitage. Lämningar av stearin i ljuskopp. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
10 000 SEK
Lina Sjömark
Lina Sjömark
+46 (0)736 40 94 76