1190892
JULSERVIS, 41 delar, porslin, "God Jul" / "Old Gustavsberg", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.
Julservis, 41 delar, porslin, "god jul" / "old gustavsberg", gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Dekor av granbård och tomtar samt texten "God Jul". Handmålad. Stämplade.
12 st mattallrikar Ø 25 cm.
12 st djupa tallrikar Ø 21,5 cm.
12 st assietter Ø 20 cm.
1 st skål med lock Ø 9 cm.
1 st tillbringare, höjd 15 cm.
1 st karott med lock, längd 27 cm.
1 st kandelaber, höjd 22,5 cm.
1 st serveringsfat, längd 42 cm.

Bruksslitage. Spricka i karottens botten. Färgbortfall.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L54 - Visas på begäran

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
13 100
1 244
1 381
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (37 bud)
10
3 dec 13:14
13 100 SEK
9
3 dec 13:14
12 600 SEK
10
3 dec 13:13
12 100 SEK
9
3 dec 13:13
11 600 SEK
10
3 dec 13:12
11 100 SEK