MATSERVIS, 111 delar, flintgods, "Bengali, röd", Rörstrand, 1948-1956.

Bestående av:
22 djupa tallrikar, 24 cm (3 med nagg).
14 tallrikar, 24 cm. (1 med nagg).
17 förrättstallrikar, 21 cm (2 med spricka, 1 med nagg).
1 kanna, höjd 16 cm (spricka).
1 skålfat, längd 21 cm (nagg).
4 (3+1) serveringsfat, längd 23,5 cm.
4 skålfat, längd 22 cm.
4 (2+2) serveringsskålfat, längd 26-28,5 cm.
5 (2+2+1) serverinsfat, längd 24-35 cm.
1 såsbåt på fat, längd 20 cm.
1 skål med lock, längd 15 cm.
13 assietter, 15,5 cm.
5 djupa fat, 21 cm.
19 fat, 19 cm (1 med nagg).

Slitage, flera med krackelyr, missfärgningar, fåtal med nagg och sprickor. Bränningsdefekter.

Utropspris
5 000 SEK