BJÖRN BORG, tennisracket, Browning, aluminium, 1978-79

Specialtillverkat av Browning i aluminiumlegering. Numrerat 8 på ramen samt 5 på skaftet. Lindat med Fairway golflinda med Björn Borgs autograf Vikt 422 gram. Längd 69 cm

Smärre slitage. Uppklippta strängar.

Proveniens

Björn Borg
Lennart Bergelin
Niclas Bergelin genom arv

Racket var ett försök för Browning att kotraktera Borg att använda deras nya aluminiumracketar på den proffstouren.

Utropspris
4 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703