Aja Unonius

(Finland, 1901-1972)
Aja Unonius
(Finland, 1901-1972)

AJA UNONIUS, FIGURINER, 4 st, keramik, signerad aja Arabia, 1930-tal.

Dansande par, höjd 17 cm.
Flickan med blommor, längd 15 cm.
Flickan med fläta, höjd 13 cm.
Björnunge, längd 7 cm.

Krackelyr. Enstaka, små nagg.

Utropspris
200 EUR