1201582
Elis Bergh
(1881-1954)
Elis bergh, glasservis 59 delar "karlberg", kosta.

ELIS BERGH, glasservis 59 delar "Karlberg", Kosta.

Bestående av:

9 vinglas höjd 11,5 cm (3 st obetydligt nagg)
8 champangeglas höjd 16 cm (1 st nagg, 3 st smärre nagg, 1 ostadigt)
7 snapsglas höjd 10 cm (4 st nagg)
10 starkvinsglas höjd 10 cm (3 st nagg)
10 likörglas höjd 9 cm (3 st nagg, 1 st mindre spricka)
8 selterglas höjd 8 cm (6 st nagg)
7 selterglas höjd 6 cm. (1 st nagg, 1 st smärre märke)

Flera med nagg(se beskrivning). Slitage. En med smärre krackelyr. Fläckar/smuts.

Placering: Carlsgatan 54, 211 20 Malmö - C1

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
2 000
190
211
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
3 dec 19:13
2 000 SEK
2 dec 18:51
1 000 SEK
1 dec 12:44
600 SEK
30 nov 21:01
350 SEK
29 nov 1:06
300 SEK