HÄNGSMYCKE, Tibet före 1960-tal.

Traditionellt tibetanskt "ga'u" hängsmycke i försilvrad mässing dekorerat med turkoser och dZi pärlor i glas. Längd 34 cm.

Enstaka dekorbortfall. Åldersrelaterat slitage. Bucklor. Askens botten senare inlagt.

Proveniens

Finsk privatsamling

Jämför Oppi Untracht, Traditional Jewelry of India, Abrams 1997, s. 147

Utropspris
300 EUR
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Budhistorik
100 000

ditt bud
Aktuellt bud:
100 000 SEK