Madeleine Pyk – en samling F769

PLAKETTER 3 ST, silver, Norra Indien före 1960-tal.

Rektangulär silveramulett 8x7 cm, Ganesha och Lakshmi.
Sköldformad silveramulett 8,4x5,5 cm, Ganesha och Lakshmi.
Rektangulär silveramulett 6x5,5 cm, Hoi Mata (Ahoi Mata) legenden.
Totalvikt 124 g.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Finsk privatsamling

Oppi Untracht, Traditional Jewelry of India, Abrams 1997, bild 162 nr. 12 och 18.s. 100.

Utropspris
200 EUR