Arne Jones E1299

HÅRSMYCKE 3 st och öhängen, ett par silver, Indien före 1960-tal.

Hårsmycke, längd 15 cm.
Örhängen, längd 3-7 cm.
Total vikt 160 g.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar.

Proveniens

Finsk privatsamling

Jämför Oppi Untracht, Traditional Jewelry of India, Abrams 1997, bild 423, 425 och 426, s. 216 -217

Utropspris
200 EUR