Tubular Steel Furniture

Legendariska Bauhaus var en konst- och arkitekturskola som verkade mellan åren 1919–1933 i Tyskland. Fastän Bauhaus existerade i bara 14 år, har dess idéer haft ett starkt inflytande långt utanför skolan och spelar därför en viktig roll i den modernistiska formgivningens historia. Under 100 år har Bauhaus fortsatt att inspirera formgivare och konstnärer runt omkring världen. Denna temaauktion presenterar ett kurerat urval föremål av finska och internationella formgivare som direkt inspirerats av Bauhausrörelsen.

INDUSTRILAMPA / BORDSLAMPA, 1930-tal.
Slutpris
55 EUR
Utropspris
150 EUR
SOPTUNNA, 1900-talets mitt.
Slutpris
60 EUR
Utropspris
100 EUR
GLASBORD / BLOMBORD, 1930/1940-tal.
Slutpris
240 EUR
Utropspris
300 EUR
FÅTÖLJ, 1930/1940-tal.
Slutpris
70 EUR
Utropspris
200 EUR
BORD, 1930/1940-tal.
Slutpris
160 EUR
Utropspris
150 EUR
FÅTÖLJ, 1930/1940-tal.
Slutpris
80 EUR
Utropspris
200 EUR
BORD, 1930/1940-tal.
Slutpris
150 EUR
Utropspris
300 EUR
FÅTÖLJ, 1930/1940-tal.
Slutpris
130 EUR
Utropspris
200 EUR
BORD, 1930/1940-tal.
Slutpris
100 EUR
Utropspris
200 EUR
FÅTÖLJ, 1930/1940-tal.
Slutpris
250 EUR
Utropspris
400 EUR
BORD, 1930/1940-tal.
Slutpris
170 EUR
Utropspris
150 EUR
PARAPLYSTÄLL, 1900-talets senare hälft.
Slutpris
190 EUR
Utropspris
300 EUR