1179972
Sonja Hahn-Ekberg
(1921-2008)
Sonja hahn-ekberg, halsband, sverige 1970-tal.

SONJA HAHN-EKBERG, halsband, Sverige 1970-tal

Trådar och garn i turkos, lila och gula nyanser, ornament i vitmetall. Inre omkrets ca 40 cm.

Något fäste lossnat

Lillemor Dell, "Textila Juveler, Sonja Hahn-Ekberg Smyckeskonstnär", Carlsson förlag, 2002, se bild sid 36 samt 66.
Hahn-Ekberg har deltagit i ett omfattande utställningsarbete, i samlingsutställningar och separat, både i Sverige och internationellt, från 1960-talet fram till ca 2001.

Övrigt

Finns representerad på:
Nationalmuseum, Stockholm
Röhsska Museet, Göteborg
Malmö Konstmuseum
Kunstindustrimuseet, Oslo

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31

Utropspris
4 000 SEK