Eddie Figge

(Sverige, 1904-2003)
Eddie Figge
(Sverige, 1904-2003)

EDDIE FIGGE, akvarell, signerad Figge och daterad 1956.

Utan titel. 26 x 21 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Konstnärerna Hjördis Jansson Beck och Gunnar Beck, Stockholm.

Konstnär

Figge, Eddie (1904-2003) svensk målare. Studier vid Otte Skiölds målarskola 1939-1942. Efter en figurativ inriktning på 40-talet övergick hon till mer informellt måleri som kretsar kring ljuset, mörkret och rymden. Med stark färgkänsla I hela sin verksamhet var hon trogen sin konst, inspirerad av kosmos, rymdfärder och kvantfysik. Figge använder sig också av assemblaget för att nå sina strävanden: trådar, tygstycken, pappersbitar som hon kombinerar med gnistande färger. Eddie Figge har uppmärksammats internationellt och har deltagit i Biennalen i Sao Paulo.

Utropspris
2 000 SEK

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

315. Marie-Louise Ekman, "Dam med skor och näsduk".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
Fair warning
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
Aktuellt bud:
55 000 SEK