Eddie Figge

(Sverige, 1904-2003)
Eddie Figge
(Sverige, 1904-2003)

EDDIE FIGGE, blyertsteckning, signerad Figge.

"Lillan". 25 x 22 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Konstnärerna Hjördis Jansson Beck och Gunnar Beck, Stockholm.

Konstnär

Figge, Eddie (1904-2003) svensk målare. Studier vid Otte Skiölds målarskola 1939-1942. Efter en figurativ inriktning på 40-talet övergick hon till mer informellt måleri som kretsar kring ljuset, mörkret och rymden. Med stark färgkänsla I hela sin verksamhet var hon trogen sin konst, inspirerad av kosmos, rymdfärder och kvantfysik. Figge använder sig också av assemblaget för att nå sina strävanden: trådar, tygstycken, pappersbitar som hon kombinerar med gnistande färger. Eddie Figge har uppmärksammats internationellt och har deltagit i Biennalen i Sao Paulo.

Utropspris
1 500 SEK