Rune Jansson

(Sverige, 1918-2014)
Rune Jansson
(Sverige, 1918-2014)

RUNE JANSSON, olja på pannå, signerad och daterad 50

"Självporträtt" 38 x 30,5 cm.
.
Visning: 24–28 mars, kl 11–17 på Berzelii Park 1, Stockholm. Därefter finns verket på Bukowskis, Västberga Allé 3. Utlämning sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, från den 30 mars.

Ytsmuts. Mindre fläckar.

Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Senare reducerar han måleriet till nästan minimalistisk gestaltning.

Rune målar 1950 ett av sina många självporträtt i den typiska färgskala som dominerar perioden.

Konstnär

Rune Jansson föddes på Blidö 1918. Han inledde sina konststudier vid Otte Skölds målarskola för att sedan vidareutbilda sig vid Konsthögskolan. Han företog ett otal studieresor och var redan från slutet på 1940-talet en flitig utställare. Då Rune Jansson och hans dåvarande hustru Eddie Figge vid denna period vistades i Frankrike kom de i kontakt med den "informella konsten" främst genom sin vänskap med den franske konstnären Hans Hartung. Informell konst skulle vara avspänd,närmast flyktig och sakna beräknad struktur eller bildidé. Rune Jansson kom att bli en pionjär inom strömningen. Hans måleri från tiden 1950 beskrivs som "drömska landskapssyner och lekfullt improviserade non-figurativa kompositioner". Inspirationen till sin motiv finner han främst i havsnära miljöer. Rune Jansson har även verkat som var lärare i teckning på Kungliga Tekniska Högskolans arkitekturavdelning och varit professor på Konsthögskolan i Stockholm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89