1066914

Rune Jansson

(Sverige, 1918-2014)
Rune jansson, olja på pannå, signerad och daterad 50.

RUNE JANSSON, olja på pannå, signerad och daterad 50

"Självporträtt" 38 x 30,5 cm.
.
Visning: 24–28 mars, kl 11–17 på Berzelii Park 1, Stockholm. Därefter finns verket på Bukowskis, Västberga Allé 3. Utlämning sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, från den 30 mars.

Ytsmuts. Mindre fläckar.

Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Senare reducerar han måleriet till nästan minimalistisk gestaltning.

Rune målar 1950 ett av sina många självporträtt i den typiska färgskala som dominerar perioden.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
Rekommendationer