1200596

Lars Andersson

(Sverige, 1957-2011)
Lars andersson, olja på duk, signerad a tergo.

LARS ANDERSSON, olja på duk, signerad a tergo.

Komposition i rött och blått med dödsmasker. 110 x 130 cm.
.
Visning: 24–30 mars (ej 28-29/3) kl 11–17 på Berzelii Park 1, Stockholm. Därefter finns verket på Bukowskis, Västberga Allé 3. Utlämning sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, från den 31 mars.

Ytslitage.

Lars Andersson var ett av 80-talets mest uppburna namn och vid hans vernissager hos Galleri Aronowitch ringlade köerna runt kvarteret. Det aktuella verket är mycket typiskt för Andersson konst och behölls länge i konstnärens privata ägo

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Rekommendationer