1200599

Max Mikael Book

(Sverige, Född 1953)
Max mikael book, olja och blandteknik på duk, monogramsignerad och a tergo daterad mm book 1987.

MAX MIKAEL BOOK, olja och blandteknik på duk, monogramsignerad och a tergo daterad MM Book 1987.

"Bron over". 78 x 102 cm. .
Visning: 24–30 mars (ej 28-29/3) , kl 11–17 på Berzelii Park 1, Stockholm. Därefter finns verket på Bukowskis, Västberga Allé 3. Utlämning sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, från den 31 mars.

Detta verk, som är ungefär från samma tid som auktionens andra verk av Book, är mer färglyriskt men visar ändå upp ett tydligt släktskap med ”Speaker”.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Rekommendationer