1200600

Barbro Bäckström

(Sverige, 1939-1990)
Barbro bäckström, skulptur, signerad på ramen och daterad 1985.

BARBRO BÄCKSTRÖM, skulptur, signerad på ramen och daterad 1985.

"Tim, Rosa och Svalan". Metallnät. Monterad hängandes i vitmålad träram. Totala mått 47,5 x 58 x 13 cm.
.
Visning: 24–30 mars (ej 28-29 mars) , kl 11–17 på Berzelii Park 1, Stockholm. Därefter finns verket på Bukowskis, Västberga Allé 3. Utlämning sker på Bukowskis, Västberga Allé 3, från den 31 mars.

Helhetsintrycket är gott. Ramen med senare påmålning.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären.

Barbro Bäckström har länge varit en av våra absolut mest populära skulptörer med ett helt eget formspråk som vackert genererar skuggor bakom de upphängda verken. Den aktuella skulpturen är från 1985 och är mycket ovanlig med hela tre figurer i detta lilla format. Verket var ursprungligen en present och är därför bevarat i den signerade originalramen.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
Rekommendationer