Peder Duke

(Sverige, 1938-2003)
Peder Duke
(Sverige, 1938-2003)

Peder Duke, olja på duk, signerad och daterad 1986 a tergo.

"Lutande II". 127 x 93 cm.

Ytsmuts och någon enstaka repa. Mindre färgbortfall i övre högra hörnet. Enstaka punktvisa färgbortfall i bildytan.

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 29 september

Peder Duke tillhörde de ledande konkretisterna i generationen efter 1947 års män. "Lutande II" från 1986 är subtilt i både färg och form med influenser av Carlsund och andra 20-tals konkretister.

Utropspris
12 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89