1200619

CO Hultén

(Sverige, 1916-2015)
Co hultén, gouache, signerad och daterad 1947.

CO HULTÉN, gouache, signerad och daterad 1947

"Imaginationerna bygger en värld". Utförd 1946/47.
.

Ej examinerad ur ram.

Göteborg, 1949.
Lunds Konsthall, 1968.
Malmö Konsthall, 1982.

Carl-Otto Hultén, svensk bildkonstnär,var med och startade upp konstnärsgruppen Imaginisterna år 1945 tillsammans med bland andra Anders Österlin och Max Walter Svanberg, Gruppen skapade fantasifulla surrealistiska verk med djur och figurer. Hultén medverkade även i Cobragruppens utställningar i Danmark. Konstnärens viktigaste perioder är den informella experimentella fasen under den sk imaginistperioden vid sent 40-tal, COBRA-perioden, mitten på 50-talet och de abstrakta expressionistiska målningarna från tidigt 60-tal.
Den typiska imaginistbilden i gouache från 1947 heter just ”Imaginationerna bygger en värld”.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Rekommendationer