317
1200622

Kristina Jansson

(Sverige, Född 1967)
Utropspris
140 000 - 150 000 SEK
12 400 - 13 300 EUR
13 000 - 13 900 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Kristina Jansson
(Sverige, Född 1967)

"Mensch und Sonne II"

Signerad Kristina och daterad -05 a tergo. Olja på duk 200 x 160 cm.

Proveniens

Galerie Aronowitsch, Stockholm.
Bo Ahlstrands samling, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Volta Art Fair, Basel, 2006.

Kristina Jansson korades till Carnegie Art Award-pristagare 2009.

Konstnär