1200629

Klara Kristalova

(Sverige, Född 1967)
Klara kristalova, skulptur, glaserat stengods, signerad k. kristalova och daterad -04.

KLARA KRISTALOVA, skulptur, glaserat stengods, signerad K. Kristalova och daterad -04.

"Nattfjäril". Höjd 22 cm.
.
.

Krackelyr. Glasyren med smärre tillverkningsdefekter.

Proveniens

Bo Ahlstrands samling.

Klara Kristalova, född 1967 i forna Tjeckoslovakien, kom till Sverige som ett-åring. Kristalova utbildade sig vid målerilinjen på Kungliga Konsthögskolan 1988–1994, men har mest gjort sig känd för sina glaserade porslinsskulpturer. Kristalovas helt egna formspråk har uppmärksammats internationellt med utställningar hos bl.a. Galerie Emmanuel Perrotin, London och i Sverige hos Galleri Magnus Karlsson. Det aktuella verket ”Nattfly II”, utfört 2004, är ett fint exempel på de flickor i keramik med fjärilar som landat på ansiktet som konstnären utförde denna period.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
Rekommendationer