Sven Palmqvist

(Sverige, 1906-1984)
Sven Palmqvist
(Sverige, 1906-1984)

SVEN PALMQVIST, skål, "Ravenna", Orrefors 1970.

Fyrsidig med vågig kant, rutdekor i rött och blått, signerad ORREFORS Ravenna 4685 Sven Palmqvist, 8,2 x 8,2 cm, höjd 4,5 cm.

Öppettider vardagar kl.11-18, lördag kl. 11-16.

Utlämning av föremål efter avslutad auktion sker på Västberga allé 3.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Property of a Swedish Collector

Formgivare

Utropspris
3 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77