Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Bertil Vallien

(Sverige, Född 1938)
Bertil Vallien
(Sverige, Född 1938)

BERTIL VALLIEN, skål, Boda Åfors, unik, nr 1250.

Blått och grönt glas, invändigt med blästrad dekor. Signerad Boda - Åfors Unik 1250 B. Vallien. Höjd 13,5 cm, diameter 21 cm.

Visning på Bukowskis, Berzelii Park 1, tisdag 18 februari - lördag 22 februari, 2020.

Öppettider vardagar kl.11-18, lördag kl. 11-16.

Utlämning av föremål efter avslutad auktion sker på Västberga allé 3.

Smärre repor.

Formgivare

Bertil Vallien (f. 1938) är en svensk glasformgivare och keramiker. Han bedrev sina studier på Konstfack i Stockholm samt på studieresor till Danmark och USA. På 1960-talet arbetade Vallien vid Boda glasbruk som assistent till Erik Höglund för att senare knytas till Åfors glasbruk. Vallien arbetar främst i glas och har utvecklat en säregen stil med skulpturer i sandgjutet glas, ofta föreställande båtar och huvuden. Hans skulpturer har en slags inre glöd som dröjer sig kvar i minnet. Vallien finns representerad runt om i världen och har blivit tilldelad priset ”Visionaries! Award” 2001. Bertil var gift med konstnärinnan Ulrica Hydman-Vallien.

Läs mer
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Camilla Behrer
Stockholm
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Andra har även tittat på