Edvin Öhrström

(Sverige, 1906-1994)
Edvin Öhrström
(Sverige, 1906-1994)

EDVIN ÖHRSTRÖM, skål "ariel", Orrefors 1974.

Dekor i blått och bärnstensfärgat glas, signerad Orrefors Ariel Nr 416 - E4 Edvin Öhrström. Diameter 17,5, höjd 11 cm.

Öppettider vardagar kl.11-18, lördag kl. 11-16.

Utlämning av föremål efter avslutad auktion sker på Västberga allé 3.

Litet nagg invändigt.

Formgivare

Utropspris
4 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77