Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1196411
Eero Saarinen
(1910-1961)
Eero saarinen, matbord "tulip", knoll international, märkt.

EERO SAARINEN, matbord "Tulip", Knoll international, märkt.

Rund skiva av vitgrå marmor på vitlackerad centralfot. Fotens undersida märkt Knoll International 172-173. Diameter ca 119,5, höjd ca 70 cm.

Bruksskick. Fot med märken, repor. Stenskiva med mindre hack/stötmärken.

Vera Lind
Vera Lind
Filialchef Malmö
+46 739 400 825

Utropspris
15 000 SEK