Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1196777
Poul Henningsen
(1894-1967)
Poul henningsen, taklampa "ph-kotte / ph artichoke", för louis poulsen, danmark, formgiven 1958.

POUL HENNINGSEN, taklampa "PH-Kotte / PH Artichoke", för Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1958.

Armaturhus i stål med lameller i borstad koppar. Överskärm i vitlackerad metall. Diameter ca 60 cm, höjd ca

Slitage, repor, märken, smuts. Ej funktionstestad.

Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46

Utropspris
25 000 SEK